Wspólnota Mieszkaniowa "Chełmońskiego 11 i 13"

                   NAPISZ: wspolnotachelmonskiego11.13@wp.pl       ZADZWOŃ:(022) 303 90 31  

Podstawowe informacje

Wspólnota Mieszkaniowa "Chełmońskiego 11 i 13" została zawiązana - zgodnie z postanowieniami ustawy o własności lokali - z chwilą zbycia przez developera (PIB EBEJOT) pierwszego samodzielnego lokalu, to jest z dniem 29 stycznia 2008 roku.

Wspólnotę tworzą właściciele lokali usytuowanych w budynkach oznaczonych numerami porządkowymi: "Chełmońskiego 13" (symbol budowlany G3) oraz "Chełmońskiego 11" (symbol budowlany G4). W obu budynkach znajduje się łącznie 350 lokali mieszkalnych.

Oba budynki usytuowane są na działce nr 11/2, z obrębu 2-11-15, o obszarze 1,6425 ha (jednego hektara i sześciu tysięcy czterystu dwudziestu pięciu metrów kwadratowych), dla której Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa (XIII Wydział Ksiąg Wieczystych) prowadzi księgę wieczystą (jest to księga, z której odłączone zostały poszczególne lokale - nieruchomości lokalowe, dla których Sąd założył odrębne księgi wieczyste). W księdze tej wpisane są między innymi: sposób zarządu nieruchomością wspólną, sposób korzystania z hal garażowych, służebności obciążające nieruchomość oraz uprawnienia ustanowione na rzecz każdoczesnego właściciela tej nieruchomości.

Właściciele lokali, czyli członkowie Wspólnoty, są również współwłaścicielami części wspólnych nieruchomości, t.j. tych części budynków (oraz urządzeń i instalacji), które nie służą do wyłącznego użytku poszczególnych mieszkańców, jak również gruntu na którym posadowione są oba budynki i terenu wokół budynków wraz z małą architekturą (place zabaw, altanki śmietnikowe).

Do części wspólnych nieruchomości przy Chełmońskiego 11 i 13 należą również: pomieszczenie biura Wspólnoty, hale garażowe znajdujące się w podziemiach budynków oraz "przydomowe ogródki".

Ani miejsca postojowe w garażach, ani "przydomowe ogródki" nie stanowią przedmiotów własności poszczególnych członków Wspólnoty lecz - odmiennie od pozostałych części wspólnych - są im przekazane do wyłącznego korzystania. Skutkuje to tym, iż osoby wyłącznie uprawnione do korzystania z miejsc postojowych i/lub ogródków przydomowych mają obowiązek ponoszenia opłat związanych z ich utrzymaniem (w przypadku miejsc postojowych) oraz należytej dbałości o nie (w przypadku ogródków) w szczególności zaś koszenia i podlewania trawy.

Prawo każdego właściciela lokalu do nieruchomości wspólnej wyrażone jest udziałem w tej nieruchomości. Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej stanowi iloraz powierzchni użytkowej lokalu (a w przypadku posiadania komórki lokatorskiej - sumy powierzchni użytkowej lokalu i komórki) i sumy powierzchni użytkowych wszystkich lokali mieszkalnych i komórek lokatorskich (t.j. pomieszczeń przynależnych).

Łączna powierzchnia użytkowa wszystkich lokali mieszkalnych i przynależnych do nich komórek lokatorskich wynosi 20.484,2 m2.

I tak np. jeżeli ktoś jest właścicielem mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych i komórki lokatorskiej o powierzchni 5,4 metra kwadratowego, to jego udział w nieruchomości wspólnej wynosi 554 / 204.842 (w uproszczeniu 554 udziały).

Z wielkością udziału w nieruchomości wspólnej związana jest - z jednej strony - wysokość zaliczek na utrzymanie tej nieruchomości - z drugiej zaś - siła głosu podczas podejmowania uchwał.